Menu Home

Technika malowania modeli czołgów RC – jakie farby wybrać i jak przygotować model.

Dla wielu modelarzy nie ma nic przyjemniejszego od etapu końcowego całej ich pracy przy modelu – czyli malowania czołgu. I jak zwykło się przypuszczać nie jest to etap, który zajmuje niewiele czasu. Jeśli chcemy uzyskać unikatowy efekt i cieszyć się modelem czołgu RC, który będzie prezentował się tak jak wyglądały prawdziwe militarne maszyny, musimy przyłożyć się do postarzenia naszego modelu. Wbrew pozorom w efekcie otrzymany “pobrudzony” model wiąże się ze sporym nakładem naszej pracy.

Kiedy przystępujemy do malowania modelu czołgu? Proces malowania można rozpocząć wtedy, kiedy założyliśmy już gąsienice, lub kiedy model rozłożony jest na czynniki pierwsze – wszystko zależy od preferencji modelarza. Jeśli jesteś początkujący, warto swoją przygodę rozpocząć na rozłożonych elementach.

malowanie czołgu z założonymi ąasienicami

Dlaczego farby modelarskie a nie zwykłe?

Jeśli chcemy, żeby nasz model czołgu wyglądał jak prawdziwy model redukcyjny, dokładnie odwzorowujący historyczną maszynę wojenną a nie wyglądający jak plastikowa zabawka pociapana przez dziecko, farby modelarskie są jedynym słusznym rozwiązaniem. Oczywiście same farby nie wykonają za nas całej pracy – wykazać musimy się my.

Jakie występują rodzaje farb modelarskich?

Farby modelarskie rozróżniamy ze względu na stosowany rozcieńczalnik. Na samym początku stosowano olejny rozpuszczalnik posiadający mocną woń benzyny. Tego rodzaju farby są dostępne do dziś, np. marki Humbrol.

Kolejny rodzaj farb modelarskich to farby akrylowe z organicznym rozcieńczalnikiem, lecz nie mieszają się z wodą. Charakteryzują się równie ostrą wonią. Co ciekawe, stanowią częstą przyczynę zatrzymań przy bramce na lotnisku z uwagi na materiały niebezpieczne.

Trzecim rodzaj farb to akrylowo-winylowe, najbardziej pożądane, ponieważ ich użytkowanie nie przysparza trudności. Łatwo rozpuścić je w wodzie – odchodzi kwestia drażniącego zapachu. Łatwo również można je wymyć z pędzli zaraz po ich stosowaniu – w samej wodzie z mydłem. Dlatego ukłony należą się np. popularnym VALLEJO.

farby modelarskie

Co jeszcze poza farbami jest ważne, żeby nasze modele czołgów RC prezentowały się efektownie?

Trzeba być świadomym kilku niezwykle ważnych kwestii.

Po pierwsze, powierzchnia, którą będziemy malować musi zostać dokładne oczyszczona i odtłuszczona. W tym celu warto zastosować np. płyn do mycia naczyń lub spirytus.

Po drugie – trzeba dokładnie wyszlifować wszelkie miejsca, w których wystaje klej oraz wszelkie nierówności. Użyjmy do tego odpowiedniej gradacji papieru ściernego.

przygotowanie modelu czołgu RC przed malowaniem

Ostatni etap zanim przystąpimy do malowania – wszystkie elementy pokrywamy podkładem. Ten zabieg bezlitośnie uwydatmi jeszcze ewentualne miejsca, które wymagają podszlifowania i stanowi niezbędną warstwę podstawową przed nałożeniem właściwego koloru.

W kolejnym poście przeczytacie o samym procesie malowania oraz o narzędziach potrzebnych do malowania. Bo od ich wyboru i poziomu Twojego zaawansowania w dużej mierze zależy efekt końcowy.

Categories: Czołgi RC Czołgi wojenne Modele RC

Tagged as:

Sebastian