Menu Home

3 narzędzia do nałożenie farby na model czołgu zdalnie sterowanego.

W poprzednim poście mogliście przeczytać o tym jak zabrać się za malowanie modeli czołgów RC o rodzajach stosowanych farb a także o tym jak istotny jest podkład będący bazą pod farbę właściwą. Dziś zatem ciąg dalszy.

Chyba każdy już dobrze wie jak ważny jest odpowiedni podkład można pokusić się o porównanie do filarów domu? No może bez przesady, ale coś w tym jest, bo zły podkład. lub jego nieumiejętne nałożenie będzie pokutować w przyszłości – bo chyba nikt nie chce czołgu z odchodzącą i łuszczącą się farbą. Także po pierwsze wygładzenie powierzchni przed nałożeniem podkładu. Po drugie – kolor podkładu wybieramy ze względu na kolor farby, którą docelowo mamy pokryć nasz model. Jeśli docelowo model ma być na zasadzie kamuflażu – spokojnie możemy zastosować szary czy też bury kolor podkładu. W przypadku nasyconych kolorów – biały kolor podkładu ładnie podbije każdy odcień. Jeśli chcemy zastosować cieniowanie – użyjmy czarnego podkładu.

Podkład mamy już ładnie nałożony, to teraz przejdźmy do narzędzi, które pozwolą nam nanieść farbę. Bo jest ich kilka, poza tradycyjnym pędzlem. Skupię się na trzech najczęściej stosowanych, czyli pędzel, butla w spray’u oraz aerograf.

Najstarszym przyrządem a zarazem najczęściej używanym na początku przygody z modelarstwem z pewnością jest pędzel. Pędzel jest prosty w użyciu, ale nieumiejętne operowanie nim może sprawić, że nie będziemy zadowoleni z efektu końcowego. Najlepiej malować w kierunku zgodnym z dłuższą osią modelu – korpus, lufa itd. Na pędzel powinno się nakładać niewielkie ilości farby, żeby kontrolować warstwę – lepiej dołożyć farby niż męczyć się z jej dużą ilością. Najszybciej wyschną nam farby akrylowe, na pełne wyschnięcie farby olejowej trzeba poczekać nawet do 24 godzin.

pędzle do malowania modeli rc

Kolejnym narzędziem jakie weźmiemy pod lupę jest butla ze spray’em. Jak ją zastosować, żeby efekt końcowy był dla nas zadowalający? Najważniejszą kwestią jest odpowiednia odległość od opryskiwanego modelu. Butlę powinno się trzymać w odległości ok. 30 cm sukcesywnie poruszając się w kierunku powierzchni do pomalowania. Dlaczego tak ważna jest odległość? Ponieważ jeśli będzie ona krótsza, nadmiar farby będzie spływał po malowanym czołgu, jeśli będzie zbyt duża – farba nie dotrze do powierzchni i uzyskać możemy jedynie drobne plamki zamiast gładkiej warstwy. Lepiej robić więcej przerw niż jednym ciągiem spryskiwać nie do końca panując nad odległością. Zanim rozpoczniemy właściwe malowanie, warto zrobić pierwsze próby odległości na kartce papieru.

spray do malowania czołgów RC

Na koniec pragnę przedstawić najlepszy – zdaniem modelarzy a także moim zdaniem – przyrząd służący do malowania, czyli aerograf. Dlaczego aerograf? Bo jako jedyny pozwala na bardzo dokładne i niezwykle precyzyjne nakładanie farby. Efekt możemy w pełni kontrolować. Możemy również stosować drobne zdobienia i cieniowanie w każdym miejscu nawet bardzo ciężko dostępnym. W efekcie otrzymujemy model czołgu zdalnie sterowanego, który wygląda niezwykle realistycznie.

aerograf narzedzie do malowania modeli czołgów zdalnie sterowanych

Po udanym procesie malowania warto ochronić nasz model przed niechcianym kurzem, który mógłby przylgnąć do farby. Najlepiej umieścić nasz czołg zdalnie sterowany w tekturowym pudle, które pozwoli na bezproblemowe odparowanie farby.

Samodzielne malowanie modelu może z początku wydawać się wyzwaniem niezwykle trudnym, ale satysfakcja z jedynego w swoim rodzaju naszego własnoręcznie dopieszczonego modelu zrekompensuje wszelkie trudy jakie włożyliśmy w ten projekt.

Categories: Czołgi RC

Tagged as:

Sebastian