Menu Home

Modelarstwo redukcyjne

Modele zdalnie sterowane to nie tylko jeżdżące czołgi zdalnie sterowane. Miłośnicy militariów dosyć często zajmują się tzw. modelarstwem redukcyjnym. Na czym ono polega i dlaczego zdobywa coraz szerszą popularność?

Modele redukcyjne są zbudowane w sposób dokładnie odwzorowujący prawdziwe duże czołgi wojenny, które musiały sprawdzić się na froncie. Takie konstrukcje buduje się bazując na planach oraz zdjęciach realnych pojazdów.

modele redukcyjne czołgów

Żeby dokładnie oddać każdy, nawet najdrobniejszy szczegół, tworzy się modele, które się nie poruszają. Dlaczego? Ponieważ na statycznym modelu twórca jest w stanie oddać pełny realizm swojego dzieła. Oczywiście zdarzają się również redukcyjne modele jeżdżące, ale praca przy ich tworzeniu potrafi pochłonąć nawet na kilka lat.

Do budowy tych konstrukcji używa się bardzo często materiałów takich jak: plastik czy karton oraz drewno, metal, żywica czy też polistyren. Modele są oczywiście odpowiednio malowane oraz ozdabiane lub specjalnie przybrudzone a nawet zarysowane – a wszystko po to, żeby jak najlepiej oddać stan takiego czołgu z czasów wojennych.

realistycznie wygladające modele czołgów zdalnie sterowanych

Ręce modelarza stanowią najcenniejsze narzędzie przy pracy, natomiast bez dodatkowych profesjonalnych narzędzi, ciężko byłoby zbudować obiekty wzbudzające podziw. Dlatego chętnie sięgają po przyrządy takie jak: skalpel, papier ścierny o różnej ziarnistości, pilnik, szlifierka, czy też wiertarka. Dodatkowo również odpowiedni klej, farby oraz preparaty do usuwania farby, pędzle czy też filtry.

Tacy zapaleni modelarze bardzo często grupują się w klubach oraz modelarniach, gdzie mogą podzielić się swoimi doświadczeniami. Często również tworzą społeczności udzielając się na forach internetowych.

klub modelarski

Wielu z nich posiada ogromne talenty manualne i plastyczne. Efekty pracy modelarzy redukcyjnych podziwiać można na specjalnie organizowanych wystawach i konkursach w których biorą udział. W Polsce chyba najbardziej popularną imprezą tego typu jest Międzynarodowy Festiwal Modelarski w Bytomiu, który odbywa się co roku. Więcej informacji możecie znaleźć na stronie Festiwalu: bytom-model-festiwal.pl

wystawa redukcyjnych modeli czołgów

Categories: Czołgi RC Czołgi wojenne

Tagged as:

Sebastian