Menu Home

Czołg średni M4 Sherman – wół roboczy amerykańskiej armii

Czołgi M4 Sherman zaczęto produkować w Ameryce w 1942 roku na potrzeby II wojny światowej. Po lądowaniu amerykańskich wojsk we Francji, podczas inwazji w Normandii w 1944 roku, człogi Sherman poprowadziły natarcie sprzymierzonych przez Europę, miażdząc niemieckie armie. Sherman nie był doskonały, ale najważniejsze, że był produkowany w ilości ponad 48 tys. Można powiedzieć, że II wojna światowa była wojną fabryk i została wygrana już w Ameryce dzięki produkcji tych czołgów.

Czołg_M4-Sherman_01

Czołgi M4 Sherman zaczęły walczyć w północnej Afryce zaraz po wyprodukowaniu w 1942 r. Kiedy weszły do służby były uważane za znakomite pomimo, że nie były najlepsze, największe, najszybsze i z pewnością nie miały największego działa. Siła ognia i opancerzenia nie należały do plusów. Na plus można liczyć natomiast sporo miejsca pod pancerzem, łatwo było je prowadzić, były szybkie i zwrotne w każdym terenie.

Pomimo świetnych parametrów technicznych machina posiadała techniczną niedoskonałość która szybko stała się oczywista dla wszystkich – silnik benzynowy, który zapałał się, kiedy został trafiony przez pocisk.

Przy produkcji zrezygnowano z solidnego pancerza i solidnego uzbrojenia, dzięki czemu czołg nadawał się znakomicie do masowej produkcji. Prostota konstrukcji sprawiła, że Sherman był łatwy i tani w produkcji.

Dane i parametry techniczne:

  • prędkość maksymalna 39km/h
  • zasięg 160 km
  • 8-cylidnrowy silnik dający stosunek mocy do masy 15KM/tonę
  • pancerz od 12 do 62mm
  • armata przeciwpancerna 75 mm

M4-Sherman_konstrukcja_

Poniżej M4 Sherman w akcji…

I M4 Sherman jako model RC…

model-rc_M4_Sherman

Categories: Czołgi RC

Tagged as:

Sebastian