Menu Home

Czołg KW-1 olbrzym Armii Czerwonej

Zdjęcie z obrazka, który widzicie to ciężki czołg KW-1. Pewnie zastanawiasz się co oznacza skrót „KW”. Pochodzi on od imienia i nazwiska Klimienta Woroszyłowa, rosyjskiego komisarza obrony. W pewnym sensie KW-1 został przyćmiony przez legendarny T-34, który pojawił się zaraz po nim, lecz KW-1 był wspaniałą maszyną w swoim rodzaju i jego pojawienie się było wielkim zaskoczeniem dla Niemców kiedy w 1941 r. najechali na Rosję.

W tamtym czasie KW-1 mógł pokonać każdy niemiecki czołg jeden na jednego oraz, co jest istotne, również większość z niemieckich dział przeciwpancernych nie mogła go powstrzymać.

Przyjrzyjmy się bliżej i dowiedzmy się dlaczego. Nic nie zastąpi grubego pancerza, zaś KW-1 ma go pod dostatkiem. Pomiędzy 75 i 90 mm na płycie przedniej pancerza i wieży w zależności od wariantu. To jest właściwie KW-1B z grubszym pancerzem. Podczas inwazji żaden z niemieckich czołgów nie posiadał działa wystarczająco mocnego, by go przebić. Nawet Panzerkampfwagen IV ze swoim krótkolufowym działem 75 mm był w stanie przebić tylko 50 mm pancerza na dystansie 500 metrów. Natomiast działo z KW kalibru 76,2 mm było w stanie przebić się przez pancerz o grubości 70-90 mm, łatwo przechodząc przez 50 mm pancerza przedniego czołgu Pz.Kpfw. IV, który wtedy był najcięższym niemieckim czołgiem.

W kolejnym wpisie będę chciał przybliżyć Wam jakie WK-1 posiada możliwości.

Categories: Czołgi RC

Tagged as:

Piotr